CalPolonia >> Article
Czy w bran偶y informatyczno-komunikacyjnej jest miejsce dla os贸b niepe艂nosprawnych?

Posted on: August 20, 2015

Bran偶a informatyczno-komunikacyjna jest dzi艣 bardzo rozbudowana. Z podstawowych dw贸ch dzia艂贸w, czyli informatyki i komunikacji, stworzono z czasem zupe艂nie now膮 ga艂膮藕 gospodarki, kt贸ra do prawid艂owego funkcjonowania potrzebuje pracy wielu wykwalifikowanych fachowc贸w. Bior膮c pod uwag臋 powszechno艣膰 sieci informatycznych i znaczenie sprawnej komunikacji nale偶y przypuszcza膰, 偶e zapotrzebowanie na profesjonalne kadry b臋dzie ju偶 tylko ros艂o.
Dzi艣 postrzeganie informatyki i komunikacji w spos贸b odr臋bny prowadzi do wewn臋trznej sprzeczno艣ci. Bez opracowania technologii komunikacyjnych nie mog艂aby rozwija膰 si臋 informatyka, ale komunikacja sama w coraz wi臋kszym stopniu zale偶y od rozwi膮za艅 informatycznych. Droga informatyki od dzia艂u matematyki do odr臋bnej dziedziny wiedzy stosowanej by艂a bardzo d艂uga, a komunikacja przeby艂a jeszcze d艂u偶sz膮 ewolucj臋. Dzi艣 osoby zatrudnione w bran偶y informatyczno-komunikacyjnej musz膮 mie膰 rozleg艂膮 wiedz臋 nie tylko z zakresu nauk 艣cis艂ych, ale tak偶e umiej臋tno艣ci interdyscyplinarne. To doskonale pasuje do os贸b niepe艂nosprawnych, kt贸re ca艂y czas dbaj膮 o rozw贸j swoich kompetencji i nabywaj膮 now膮 wiedz臋 – czy jednak w tej bran偶y mog膮 si臋 realizowa膰 zawodowo?
Technik informatyk – opracowuje, uruchamia i obs艂uguje w艂asne programy, przystosowuje aplikacje firmowe na potrzeby zak艂adu pracy, obs艂uguje komputery pos艂uguj膮c si臋 gotowymi pakietami oprogramowania u偶ytkowego i narz臋dziowego, projektuje i wykonuje bazy danych i ich oprogramowanie, administruje bazami danych i systemami przetwarzania informacji, dobiera konfiguracj臋 sprz臋tu i oprogramowania komputerowego, obs艂uguje lokalne sieci komputerowe i nadzoruje ich prac臋. Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest kod niepe艂nosprawno艣ci 01, natomiast w pozosta艂ych przypadkach nale偶y zadba膰 o zapewnienie ergonomii miejsca pracy.
Technik tyfloinformatyk – specjalista do spraw 聽projektowania stanowiska komputerowego dla u偶ytkownika z niepe艂nosprawno艣ci膮 wzrokow膮, konfigurowania i obs艂ugi urz膮dze艅 i oprogramowania technologii wspomagaj膮cej, prowadzenia instrukta偶u dotycz膮cego obs艂ugi urz膮dze艅 i oprogramowania technologii wspomagaj膮cej w trakcie pracy z systemem operacyjnym i programami u偶ytkowymi. Ograniczenia i zasady dostosowania stanowiska s膮 takie same jak dla technika informatyka.
Technik teleinformatyk – specjalista, kt贸ry projektuje sieci teleinformatyczne, obs艂uguje urz膮dzenia sieciowe i nadzoruje ich prac臋 wykorzystuj膮c umiej臋tno艣ci informatyka, elektronika i technika telekomunikacji; montuje i uruchamia zestawy komputerowe oraz instaluje oprogramowanie teleinformatyczne; diagnozuje stan techniczny komputer贸w oraz dokonuje konserwacji i napraw sprz臋tu komputerowego, teletransmisyjnego i teleinformatycznego. Podobnie jak w przypadku technika informatyka, r贸wnie偶 teleinformatyk nie dostanie pracy z kodem niepe艂nosprawno艣ci 01, a w przypadku innych kod贸w trzeba b臋dzie zoptymalizowa膰 stanowisko pracy.
Monter sieci i urz膮dze艅 telekomunikacyjnych – buduje, konserwuje, remontuje i naprawia telekomunikacyjne linie kablowe ziemne, kana艂owe i napowietrzne, buduje kanalizacj臋 teletechniczn膮, ruroci膮gi kablowe, montuje z艂膮cza kablowe, elementy zako艅cze艅 kabli, prze艂膮cznice, wykonuje instalacje telekomunikacyjne i teleinformatyczne wewn臋trzne, wykonuje instalacje antenowe system贸w radiowych i telewizyjnych stosuj膮c narz臋dzia, przyrz膮dy monterskie, 艣rodki ochrony osobistej, sprz臋t specjalistyczny i zmechanizowany oraz narz臋dzia i specjalistyczn膮 aparatur臋 pomiarow膮. Instaluje, programuje, konserwuje i naprawia urz膮dzenia i elementy aktywne sieci telekomunikacyjnej (aparaty, centralki abonenckie, modemy, terminale sieciowe i radiowe itp.). wykorzystuj膮c r臋czne narz臋dzia mechaniczne i elektromechaniczne, podstawowe mierniki wielko艣ci elektrycznych i optoelektronicznych, przyrz膮dy elektroniczne uniwersalne i specjalistyczne, np analizatory, testery, reflektometry. Zdecydowanym ograniczeniem jest kod 06, kody 03 (s艂uch) i 04 mog膮 wprowadza膰 dodatkowe ograniczenia. W niekt贸rych przypadkach konieczna jest praca na wysoko艣ci.
Technik telekomunikacji – montowanie i uruchamianie urz膮dze艅 sieci telekomunikacyjnych oraz urz膮dze艅 sieci transmisyjnych; uruchamiania i utrzymania linii i urz膮dze艅 transmisji cyfrowej; konfigurowania i utrzymania urz膮dze艅 sieci telekomunikacyjnych oraz urz膮dze艅 sieci transmisyjnych; testowania urz膮dze艅 sieci telekomunikacyjnych oraz urz膮dze艅 sieci transmisyjnych; monitorowania pracy urz膮dze艅 oraz nat臋偶enia ruchu w sieciach transmisji cyfrowej. Przeciwwskazania: kod 01. Pozosta艂e przypadki wymagaj膮 dostosowania stanowiska pracy do charakterystyki niepe艂nosprawno艣ci.
Podsumowanie
Teoretycznie nie ma zbyt wielu przeszk贸d na drodze do zatrudnienia osoby niepe艂nosprawnej w bran偶y informatyczno-komunikacyjnej, a jednak praktyka pokazuje, 偶e zdarza si臋 to do艣膰 rzadko. Dla pracodawc贸w podstawowym problemem mo偶e by膰 dotarcie do wykwalifikowanych pracownik贸w z orzeczeniem o niepe艂nosprawno艣ci, dlatego prosimy w takich przypadkach o kontakt: jeste艣my w stanie znale藕膰 odpowiedniego dla Pa艅stwa pracownika oraz pom贸c w uzyskaniu finansowania z PFRON. Zapraszamy do kontaktu poprzez stron臋 internetow膮 www.PartnerFirm.pl lub telefonicznie pod nr 537 990 017


Source: XANDIA-RAFA艁 SZYBIAK
Martin Transports International
AzPolonia